Stwierdzono, że wiele chorób jest powodowanych przez nadmiar glukozy w organizmie. Należą do nich cukrzyca typu 2, której nie można łatwo wyleczyć, ale można jej zapobiec dzięki odpowiednim warunkom życia. Nietolerancja glukozy została już opisana. Warto wiedzieć, że funkcjonuje tu trzustka. Organizm ludzki wytwarza glukozę dla tej trzustki tylko wtedy, gdy potrzebuje ona spalić pokarm. Można tego łatwo uniknąć, jedząc na przykład dużą ilość olejów roślinnych lub bardziej złożonych węglowodanów, na przykład syrop kukurydziany lub miód. Jednak nie wszyscy ludzie są wrażliwi na ten cukier. Tutaj przydaje się dieta. Ze względu na brak glukozy w organizmie, przez co trzustka nie funkcjonuje w pełni, jest to jedyne źródło glukozy dla naszego organizmu. Aby temu zapobiec, musimy zapewnić zdrową dietę bogatą w węglowodany.
Dieta odchudzająca i profilaktyka
Dieta jest nie tylko bogata w warzywa, owoce i zdrowe tłuszcze, ale jest również uboga w zbędne węglowodany, takie jak:
- lipoproteina o małej gęstości (LDL)
- lipoproteina o dużej gęstości (HDL)
Te tłuszcze lipoproteinowe o niskiej gęstości (LDL) dotyczą głównie nas. Ich liczba to pięć w jednym. Jak je jeść? Stosując dietę bogatą w warzywa i owoce, możemy zapobiegać chorobom serca i cukrzycy.
Kiedy spotykamy się z wyrażeniem „dieta niskokaloryczna”, zwykle mamy na myśli dietę składającą się z małej ilości węglowodanów. Te tłuszcze to głównie olej palmowy, olej rzepakowy, olej słonecznikowy i olej kokosowy. Wszystko to jest skuteczne i bezpieczne w walce z chorobami serca i cukrzycą, ale aby móc ograniczyć posiłki do minimum, wskazane jest ograniczenie spożycia tłustych potraw. Wiele osób unika tłustych potraw ze względów zdrowotnych, ale je, ponieważ są one pełne tłuszczu i cholesterolu, co jest najważniejszym powodem zawału serca i cukrzycy.
Aby móc jeść zdrowsze i bardziej naturalne jedzenie, musimy ograniczyć spożycie tłustych potraw. Oznacza to, że nie możemy zrezygnować z warzyw i owoców, nie możemy ich zastąpić słodyczami, nie możemy ich zastąpić bardziej naturalnymi produktami. W naszej diecie możemy też sięgnąć po zdrowe oleje roślinne i owocowe, np. oliwę rzepakową. Kiedy brakuje nam witaminy C, przechodzimy przez witaminę E i w zamian cieszymy się lepszą skórą.
Naturalne oleje roślinne
Ważne jest również, aby dostarczać nam warzywa i owoce bogate w witaminę E, które nie są pełne tłuszczu i cholesterolu. Produkty te nie powodują chorób serca i naczyń krwionośnych. Mogą również chronić nas przed różnymi dolegliwościami takimi jak przed przeziębieniem i grypą.
Składniki zdrowego odżywiania
Możesz dodawać zdrową oliwę z oliwek do swoich posiłków i zdrowo się odżywiać. Wystarczy go odpowiednio przygotować. Oliwa z oliwek jest bogata w olej lniany, który jest źródłem witaminy E, więc upewnij się, że podajesz ją dobrze po jedzeniu i podczas gotowania. Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie własnych warzyw i owoców, możemy skorzystać z tych wykonanych w sklepie.